3 KORAKA KAKO ODABRATI ISPRAVAN KLIMA UREĐAJ

1. HLADNJAK ZRAKA ILI KLIMA UREĐAJ?

Upozorenje, hladnjaci zraka funkcioniraju na drugačijem principu u odnosu na klima uređaju. Hladnjak zraka će ohladiti vrući zrak u prostoriji, uz tehnološki jednostavnije i manje učinkovito hlađenje u usporedbi s klasičnim klima uređajima.
Hladnjaci zraka su obično opremljeni spremnikom za vodu, odnosno led, što omogućuje ne samo hlađenje, već i ovlaživanje zraka. Ako tražite uređaj za hlađenje manjih prostorija, hladnjak zraka je adekvatna investicija.
option1
Zidni klima uređaji

    Prednosti

  • Dvodijelni princip rada = povećani kapacitet hlađenja
  • Niska razina buke u kućanstvu
  • Temperatura u sobi može se održavati konstantnom
  • Često su opremljeni obrnutom funkcijom = koriste se kao grijanje

    Nedostaci

  • Potrebna je profesionalna instalacija
  • Veći troškovi nabavke od mnogih mobilnih klima uređaja
  • Veći troškovi energije kada se koriste za grijanje

    Prednosti

  • Nije potrebno posebno mjesto za instalaciju
  • Jednostavna instalacija na vrata ili prozor
  • Jeftinija od fiksnih montiranih uređaja
  • Upravljanje pomoću Klarstein aplikacije

    Nedostaci

  • Potrebno postavljanje blizu prozora ili vrata
  • Veća potrošnja električne energije u dugoročnom radu
  • Nije prikladno za regije s niskom vlagom zraka
option2
Prijenosni klima uređaji
option3
Hladnjaci zraka

    Prednosti

  • Zauzima malo prostora
  • Jednostavan rad
  • Jeftiniji nego fiksni uređaj
  • Prenosiv

    Nedostaci

  • Nema opciju smanjenja temperature zraka
  • Nije prikladno za regije s visokom vlagom
  • Ograničen domet

    Prednosti

  • Zauzima malo prostora
  • Jednostavan rad
  • Jeftiniji nego fiksni uređaj
  • Prenosiv

    Nedostaci

  • Ograničen domet
  • Nema opciju smanjenja temperature zraka
option4
Ventilatori

Inverter klima uređaji

Inverter tehnologija, uz štedljivost i veću efektivnost, osigurava i nižu razinu buke te duži vijek trajanja.

Umjesto potrošnje energije pokretanjem i zaustavljanjem, inverter prema potrebi povećava i smanjuje okretaje motora , čime osigurava kontinuirani rad. Riječ je o inovativnoj tehnologiji klima uređaja, koja osjetno smanjuje potrošnju energije.

Banner
Banner

Pogodno i za zagrijavanje prostora

Planirate pomoću klima uređaja ne samo rashlađivati, već i zagrijavati prostor? U tom slučaju vam preporučujemo kupnju klima uređaja s toplinskom pumpom, koje je moguće prebaciti u reverzni hod.

Ova ekološka i ujedno štedljiva tehnologija je danas dijelom većine modernih klima uređaja. Zahvaljujući pumpi, klima uređaj je u stanju koristiti toplinu vanjske okoline i efektivno zagrijavati željeni prostor.

2. POSTAVLJANJE NA PRAVO MJESTO

Novi zidni klima uređaj preporučujemo postaviti na način, da zrak, koji iz nje struji, ne bude usmjeren direktno na osobe u prostoriji. Pogodan prostor za montažu je je, na primjer, prostor pod stropom ili prozorskom daskom. Visinu i smjer strujanja zraka je moguće usmjeriti pomoću lamela, prema konkretnom prostoru, koji je potrebno rashladiti.
Klasični hladnjaci zraka za razliku od klima uređaja, ne uklanjaju topli zrak iz prostorije, već pomoću ventilatora i ovlaživanja zraka čine toplinske uvjete u prostoriji ugodnijima. Kod prijenosnih klima uređaja vodite računa o činjenici, da je za uklanjanje topline iz prostora potrebno crijevo. Postavljanje u blizini prozora ili vrata će vam, stoga, olakšati uklanjanje topline, bez potrebe zadiranja u konstrukciju prostora.

3. ODABIR OPTIMALNE SNAGE

Prilikom odabira klima uređaja, važnu ulogu odigrava njena snaga, čiji optimalni parametri ovise o obujmu prostora (pomnožite visinu, širinu i dužinu prostorije u metrima). Na primjer, za prostoriju obujma 50 m³ vam je dovoljan klima uređaj s kapacitetom hlađenja 2 kW. U slučaju velike prostorije obujma 300 m³ je potreban kapacitet barem 10 kW.
Nedovoljna snaga klima uređaja u odnosu na veličinu prostora može izrazito povećati potrošnju energije, iako krajnji rezultat hlađenja neće doseći željene vrijednosti. U obrnutom slučaju, ukoliko je klima uređaj pre snažan, nepotrebno će se u više navrata uključivati i isključivati.

Površina klimatiziranog prostora*

Obujam klimatiziranog prostora

Preporučana snaga klima uređaja

0 - 20 m2

0 - 52 m3

2kW

21 - 30 m2

53 - 80 m3

2,7 kW

31 - 40 m2

81 - 105 m3

3,5 kW

41 - 60 m2

106 - 156 m3

5 kW

61 - 85 m2

157 - 220 m3

7 kW

86 - 120 m2

221 - 311 m3

10 kW

121 - 140 m2

312 - 364 m3

12 kW

141 - 175 m2

365 - 455 m3

14 kW

*pri visini stropa 2,6 m

Podaci navedeni u tablici su indikativni.
Usporedba klima uređaja - pronađite onaj pravi

option4Ventilatori option3Hlađenje option2Mobilne klimatizacije option1Pola-pola klimatizacije
Način hlađenja Zahvaljujući strujanju zraka, ventilator nudi ugodno osvježenje tijekom vrućih ljetnih dana. Pomaže u reguliranju vlastite tjelesne temperature tako stvara učinak hlađenja iako se sobna temperatura ne smanjuje. Hladnjak zraka uvlači topli zrak, isparava vodu tako hladi zrak koji izlazi iz uređaja. To osigurava izravno i ugodno hlađenje našeg tijela, iako se temperatura zraka u sobi nije značajno smanjila. Mobilni klima uređaj osigurava ugodno hlađenje prostorije. Topli ljetni zrak usisava se i hladi kompresorom sličnim hladnjaku. Nastali topli zrak izvodi se pomoću crijeva za otpad. Pola-pola klima uređaj koristi rashladno sredstvo za smanjenje temperature u prostoriji. Unutarnji dio klima uređaja izvlači toplinu iz prostorije s toplim zrakom, te tako omogućuje isparavanje rashladnog sredstva. Ono se zatim dalje ispušta u vanjski uređaj, gdje se izbacuje u vanjski zrak. Prijenosom toplog zraka rashladno sredstvo se ponovo ukapljuje i odvodi se u unutarnju jedinicu. Ovaj se ciklus ponavlja sve dok se ne postigne željena temperatura zraka u prostoriji.
Masa Težina ventilatora je (ovisno o modelu) u rasponu od 1-8 kg. Težina rashladnika za zrak je u rasponu od 6-10 kg. Težina monobloka je u rasponu od 10-30 kg. Težina vanjskog i unutarnjeg uređaja zajedno je oko 50 kg, dok je težina vanjskog uređaja oko 40 kg, a unutarnjeg uređaja oko 10 kg.
Kapacitet hlađenja i veličina prostorije Nema izravnog smanjenja sobne temperature Nema izravnog smanjenja sobne temperature Kapacitet hlađenja mobilnih klima uređaja obično je između 2-3 kW. Na ovaj način možete rashladiti zapreminu prostorije od 80-120 m³. Stoga je mobilni klima uređaj prikladniji za manje prostorije i više za povremenu upotrebu. Pola-pola klima uređaji uglavnom imaju veći kapacitet hlađenja od mobilnih klima uređaja ili rashladnih uređaja. Posebno su pogodni za veće prostorije. Raspon snage počinje od 2,5 kW i može dovesti do uređaja snage 12 kW.
Potrošnja energije i energetska učinkovitost Od svih ovdje navedenih uređaja, ventilator ima najmanju potrošnju energije.
U usporedbi s monoblokom i klimatskim uređajima s podijeljenim klima uređajem, hladnjak zraka najmanje smanjuje troškove energije. Potrošnja energije može biti prilično veća nego u modernim pola-pola klima uređajima. Stoga su monoblok uređaji idealni za povremenu upotrebu. Dobri klima uređaji s podijeljenom klimom imaju manju potrošnju električne energije u usporedbi s mobilnom. To ovisi o klasi energetske učinkovitosti. Preporučuju se klase od A do A +++.
Buka U prosjeku su tiši od ostalih klima uređaja. Budući da rashladnici zraka rade bez kompresora, oni hlade zrak u sobi mnogo tiše u odnosu na druge klima uređaje. Mobilni uređaji postižu razinu buke između 60-65 dB i najglasniji su u usporedbi s drugim klima uređajima. Split klima uređaji obično su tiši od, primjerice, mobilnih klima uređaja. Unutarnji uređaj postiže razinu buke do 50 dB. Suprotno tome, razina buke vanjskog uređaja može doseći i do 60 dB.
Prijeći na ventilatore Prijeći na rashlađivač zraka Prijeći na klima uređaje Prijeći na klima uređaje
Prijava
Molimo unesite Vašu e-mail adresu
Minimalno 6 ili više znakova
Prijava
Molimo unesite Vašu e-mail adresu
Minimalno 6 ili više znakova