Kako bi vam kuhinjski elementi što dulje služili i zadržali svoj izgled i funkcionalnost, važno je pružiti im odgovarajuću njegu. Bilo da se radi o donjem kuhinjskom elementu, gornjem kuhinjskom elementu ili posebnim modelima poput kuhinjskog elementa s umivaonikom, redovito održavanje se uvijek isplati.
Redovito čišćenje površina
Za čišćenje koristite mekanu krpu ili spužvu i neagresivna sredstva za čišćenje. Izbjegavajte previše abrazivne tvari koje mogu oštetiti površinu elementa. Sjajne i mat površine ostat će dulje lijepe ako ih redovito brišete od masnoće i prašine.
SAVJET: Kod kuhinjskog elementa s umivaonikom obratite dodatnu pažnju na područje oko slavine, gdje se često skuplja vlaga.
Zaštitite elemente od vlage i topline
Iako su moderni kuhinjski elementi često obrađeni kako bi bili otporni na vlagu, preporučuje se da ih ne izlažete prekomjernoj vodi. Nakon prolijevanja tekućine ili kuhanja uvijek obrišite površine do suha. Kod donjih kuhinjskih elemenata uz štednjak ili perilicu posuđa razmislite o postavljanju zaštitnih letvica ili ventilacijskih otvora.
Kontrola šarki i mehanizama
Posebno kod gornjih kuhinjskih elemenata s preklopima ili kutnih kuhinjskih elemenata s izvlačnim sustavima korisno je povremeno provjeriti funkcionalnost šarki i vodilica. Ako primijetite škripanje ili otežano zatvaranje, podmažite mehanizam uljem ili namjenskim mazivom za namještaj.
Zaštita kuhinjskih elemenata od oštećenja
Izbjegavajte naglo zatvaranje vrata – ako vaš kuhinjski element nema soft-close sustav, možete ga naknadno ugraditi. Zaštitite rubove od udaraca teškim predmetima, a ako imate malu djecu, razmislite o zaštiti kutova i ručkica od ozljeda.
Povremena reorganizacija kuhinjskih elemenata
Pretrpani elementi pate od većeg opterećenja, osobito ladice za pribor ili kuhinjski element za namirnice. Povremeno je korisno reorganizirati sadržaj, razvrstati i osloboditi prostor. Tako ćete dobiti bolji pregled nad stvarima koje imate i održavati red u kuhinji.